W dzisiejszym wpisie kilka uwag praktycznych dotyczących sporządzenia wniosku o zawieszenie postępowania wykonawczego.
SĄD
Sądem właściwym do rozpoznania wniosku o zawieszenie postępowania wykonawczego jest właściwy sąd który wydał orzeczenie w pierwszej instancji – art. 3 §1 kkw. Jeżeli natomiast ma być umorzone postępowanie incydentalne, postanowienie dotyczące umorzenia tego postępowania wyda sąd, w którym zostało ono wszczęte
KTO MOŻE ZŁOŻYĆ WNIOSEK O ZAWIESZENIE POSTĘPOWANIA?
Postępowanie wykonawcze może być zawieszone z urzędu czyli bez wniosku uprawnionego podmiotu np. w sytuacji powzięcia przez Sąd informacji dotyczących niemożności prowadzenia postępowania wykonawczego. Podmiotami uprawnionymi do złożenia wniosku o zawieszenie postępowania wykonawczego są:
- skazany
- obrońca skazanego
- kurator sądowy
- prokurator
ŻĄDANIE WNIOSKU
Przykładowy sposób sformułowania żądania wniosku o zawieszenie postępowania wykonawczego:
W imieniu własnym na zasadzie art. 15 § 2 kodeksu karnego wykonawczego w związku z ciężką chorobą skazanego Jana Kowalskiego i pogorszeniem się jego stanu zdrowia wnoszę o zawieszenie postępowania wykonawczego dotyczącego wykonania kary 3 lat pozbawienia wolności orzeczonej wyrokiem Sądu Rejonowego w Łańcucie, Wydział II Karny z dnia 5 listopada 2008 roku – sygn. akt II K 1236/07 – do czasu ustania przeszkody.
UZASADNIENIE
W uzasadnieniu wniosku należy powołać okoliczności uzasadniające żądanie wniosku o zawieszenie postępowania wykonawczego. Jeśli przyczyną zawieszenia jest ciężka choroba należy wskazać tę chorobę lub choroby i poprzeć to dokumentację medyczną.
Jednak o potrzebie zawieszenia postępowania wykonawczego z uwagi na ciężką chorobę zadecyduje Sąd po zasięgnięciu opinii biegłego lub biegłych sądowych, którzy również – w wypadku stwierdzenia ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonanie kary – zaproponują odpowiedni okres zawieszenia postępowania wykonawczego.
OPŁATA
Wniosek o zawieszenie postępowania wykonawczego nie podlega opłacie sądowej.
POSIEDZENIE
W posiedzeniu w przedmiocie zawieszenia postępowania wykonawczego biorą udział skazany, jego obrońca, prokurator oraz ewentualnie kurator sądowy. W toku sprawy prowadzone jest postępowanie dowodowe, w wypadku zawieszenia postępowania wykonawczego z uwagi na ciężką chorobę sąd dopuszcza dowód z opinii biegłych stosowanych specjalności.
Postępowanie kończy się wydaniem postanowienia o zawieszeniu postępowania wykonawczego lub odmowie zawieszenia.
Na postanowienie o zawieszeniu postępowania wykonawczego przysługuje zażalenie – art. 15 § 2a kkw.